• In the International Biology Olympiad - Hong Kong Contest 2021, our school won one Gold Award, two Silver Awards, three Bronze Awards, and the Best School Award.
  • 56th Annual Speech Day
  • 56th Annual Speech Day
  • 新界區傑出學生選舉2021(新界區優秀學生) - 4A霍慧聰
  • 荃葵青優秀學生選舉2021(高中組優異獎) - 6B黃頌恩
  • 荃葵青優秀學生選舉2021(初中組優勝獎) - 4A霍慧聰
  • 2020年青年團第237團及新界西總部傑出紅十字青年會員 - 6A羅蔚藍
  • 本校鄧淑貞校長、電腦奧林匹克校隊教練陳爔、隊員黃尚喆及吳沛熹,於9月8日無綫電視節目〈流行都市〉接受訪問,分享訓練及比賽的經驗和感受。
  • 鄧樂淇(5C)及陳子嘉(5C)於2021年人口普查中學學生手機通訊程式貼圖比賽贏得冠軍
  • Hong Kong Olympiad in Informatics (HKOI) 香港電腦奧林匹克競賽 2020/21 - Silver Award (Senior Group) 高級組銀獎: HSIEH Chong-ho 謝昶豪 (4D) [right]; Bronze Award (Senior Group) 高級組銅獎: WONG Sheung-chit 黃尚喆 (4C) [left]
  • Hong Kong Outstanding Students Award 2019-20 香港傑出學生選舉2019-20 – Winner得獎者 – LAM Stephanie Tsz-wing 林梓穎 (6C)
  • HSIEH Chong-ho (4D) [The first on the right] reaped the Silver Medal and ranked the 9th in the 5th International Olympiad of Metropolises in Informatics.
  • 本校4D班謝昶豪同學(左3) 代表香港參加第三十六屆中國數學奧林匹克,成績優異,獲得銅牌。
  • Jardine Scholarship Award 2020 (A full scholarship for studying at the University of Cambridge) - CHAN Ethan Siyan 陳思言
  • Hong Kong Scholarship for Excellence Scheme Award 2020 (A full scholarship for studying at Imperial College London) - FU Chung-yan 傅頌恩
  • S6 Power Up Day 中六打氣日
  • Hong Kong Outstanding Students Award 香港傑出學生選舉 2018-19 - Winner 得獎者 - 葉建廷 YIP Kin-ting
  • HKSSF(TW & KT) - Annual Prize-giving Ceremony

External Awards

2021-2022 HKSSF Tsuen Wan & Islands Secondary Schools Area Committee Inter-school Athletics Competition
2022-01-05
Discus (Boys A Grade) - Second Place
黃皓鋒 WONG Ho-fung (6C)
Long Jump (Girls C Grade) - Second Place
李凱晴 LEE Hoi-ching (2C)
100m (Girls B Grade) - Third Place
郭佩瑩 KWOK Pui-ying (3C)
High Jump (Boys B Grade) - Fourth Place
王家晞 WONG Ka-hei (3C)
400m (Girls A Grade) - Third Place
許晴 HUI Ching (5A)
Javelin (Girls A Grade) - Third Place
嚴子喬 YIM Tsz-kiu (6A)
2021-2022 HKSSF Tsuen Wan & Islands Secondary Schools Area Committee Inter-school Badminton Competition
2021-11-21
Champion (Girls Grade A)
許晴 HUI Ching (5A)
李心悅 LEE Sum-yuet (5A)
廖思盈 LIU Sharon (6B)
蕭珈希 SIO Ka-hey (6B)
2021-2022 HKSSF Tsuen Wan & Islands Secondary Schools Area Committee Inter-school Table-tennis Competition
2021-11-20
Champion (Boys Grade A)
楊頌軒 YEUNG Chung-hin (6D)
黃皓鋒 WONG Ho-fung (6C)
黃耀民 WONG Yiu-man (5D)
「燕然盃」慶祝中華人民共和國成立72周年學生徵文比賽
2021-11-10
Merit Awards
劉櫻子 LIU Yingzi (2B)
何冠陞 HO Kwun-sing (4A)
荃葵青優秀學生選舉2021
2021-10-31
初中組優勝獎
霍慧聰 FOK Wai-chung (4A)
高中組優異獎
黃頌恩 WONG Chung-yan (6B)
CUHK Health Exhibition 2021 - Hong Kong Secondary School Health Exhibition Presentation Competition
2021-10-30
High Distinction
楊詠心 YEUNG Wing-sum (6B)
方子璘 FONG Tsz-lun (6B)
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (6B)
李心悅 LEE Sum-yuet (5A)
練瞬恒 LIN Shun-heng, Nicolas (5A)
許綽軒 HUI Cheuk-hin (5D)
新界區傑出學生選舉2021
2021-10-30
新界區優秀學生
霍慧聰 FOK Wai-chung (4A)
International Chemistry Quiz 2021
2021-10-28
High Distinction (Year 10)
廖俊豪 LIU Chun-ho (5C)
薛曉鋒 SIT Hiu-fung (5A)
Distinction (Year 10)
李心悅 LEE Sum-yuet (5A)
Credit (Year 10)
陳君樂 CHAN Kwan-lok (5D)
趙國誠 CHIU Kwok-shing (5D)
李栢年 LEE Pak-nin (5A)
練瞬恒 LIN Shun-heng, Nicolas (5A)
孫鵲嵐 SUN Tseuk-laam (5D)
鄧穎賢 TANG Wing-yin (5A)
黃尚喆 WONG Sheung-chit (5C)
High Excellence (Year 11)
方子璘 FONG Tsz-lun (6B)
Distinction (Year 11)
黃偉成 HUANG Wai-shing (6B)
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (6B)
Credit (Year 11)
黃芷寧 HUANG Tsz-ning (6A)
International Biology Olympiad – Hong Kong Contest 2021
2021-10-17
Gold Award
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (6B)
Silver Award
方子璘 FONG Tsz-lun (6B)
蘇俊瑜 SO Nicolas (6A)
Bronze Award
練瞬恒 LIN Shun-heng, Nicolas (5A)
謝昶豪 HSIEH Chong-ho (5D)
許綽軒 HUI Cheuk-hin (5D)
Honourable Mention
黃偉成 HUANG Wai-shing (6B)
Best School Award
荃灣官立中學 Tsuen Wan Government Secondary School
2021-2022 HKSSF Tsuen Wan & Islands Secondary Schools Area Committee Inter-school Swimming
2021-10-06
1st Runner-up (Girls C Grade 100M Backstroke)
陳承欣 CHAN Shing-yan, Prudence (1A)
3rd Runner-up (Girls C Grade 50M Butterfly)
陳欣妍 CHAN Yan-yin (1A)
Champion (Girls C Grade 100M Freestyle)
孫海信 SUN Haixin (1B)
Champion (Girls C Grade 50M Backstroke)
黃心瑜 WONG Sum-yu (1C)
Champion (Girls C Grade 50M Freestyle)
溫婉蓉 WAN Yuen-yung, Tina (2B)
2nd Runner-up (Boys C Grade 50M Breaststroke)
曾啟然 TSANG Kai-yin (2B)
1st Runner-up (Girls B Grade 50M Butterfly)
麥珮嘉 MAK Pui-gar, Peggy (3A)
1st Runner-up (Girls B Grade 50M Freestyle)
葉慧嵐 YIP Wai-nam (3A)
Champion (Boys B Grade 100M Breaststroke)
林霆羲 LAM Ting-hei (3B)
1st Runner-up (Boys A Grade 100M Breaststroke)
陳漢曜 CHAN Hon-yiu (4B)
Champion (Boys B Grade 100M Freestyle)
范浩義 FAN Ho-yee (4D)
1st Runner-up (Girls A Grade 50M Breaststroke)
鄔栩晴 WU Hui-ching (5A)
2nd Runner-up (Boys A Grade 100M Breaststroke)
郭梓軒 KWOK Tsz-hin (5C)
Champion (Boys A Grade 200M Individual Medley)
黃卓謙 WONG Cheuk-him (5C)
1st Runner-up (Girls A Grade 100M Freestyle)
曾琬晴 TSANG Yuen-ching (5D)
1st Runner-up (Boys A Grade 50M Backstroke)
馮晰哲 FUNG Sik-chit (5D)
3rd Runner-up (Girls A Grade 50M Freestyle)
楊子涵 YANG Zihan, Jane (6A)
Champion (Girls A Grade 50M Backstroke)
李日君 LEE Yat-kwan, Hillary (6C)
International Junior Science Olympiad 2022
2021-09-26
Third Class Honour
江晴心 KONG Ching-sum (3A)
劉巧穎 LAU Hau-wing (3A)
The 1st HK Secondary School Cosmetic Formulation Competition
2021-09-11
Merit Award
余亭霖 YU Ting-lam (5A)
許子淳 HUI Tsz-shun (5D)
許綽軒 HUI Cheuk-hin (5D)
Young Friends of Heritage Scheme (Batch 10)
2021-08-31
Young Friends of Heritage
韓子陽 HON Tsz-yeung (1B)
彭智軒 PENG Chi-hin (1B)
姜啓聖 KUNG Kai-sheng (5D)
English Alliance 2020/21 The Challenger
2021-08-13
Gold Award
陳佳希 CHAN Kai-hei (3A)
霍慧聰 FOK Wai-chung (3A)
何心言 HO Sum-yin (3A)
何芷瀅 HO Tsz-ying (3A)
La Salle - Pui Ching Programming Challenge
2021-08-08
Gold Award
謝昶豪 HSIEH Chong-ho (4D)
黃尚喆 WONG Sheung-chit (4C)
吳沛熹 NG Pui-hei (3A)
CUHK Summer Institute 2021
2021-07-29
Merit Award for Outstanding Students
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (5B)
Hong Kong International Computational Olympiad Final Round 2020-2021
2021-07-25
Merit (Senior Secondary Group in C++)
林倬鋒 LAM Cheuk-fung (5B)
Hong Kong Secondary School Coding Challenge 2021
2021-07-17
Gold Award (4th Place)
謝昶豪 HSIEH Chong-ho (4D)
International Chemistry Quiz 2021
2021-07-07
High Distinction (Year 10)
廖俊豪 LIU Chun-ho (5C)
薛曉鋒 SIT Hiu-fung (5A)
Distinction (Year 10)
李心悅 LEE Sum-yuet (5A)
Credit (Year 10)
陳君樂 CHAN Kwan-lok (5D)
趙國誠 CHIU Kwok-shing (5D)
李栢年 LEE Pak-nin (5A)
練瞬恒 LIN Shun-heng, Nicolas (5A)
孫鵲嵐 SUN Tseuk-laam (5D)
鄧穎賢 TANG Wing-yin (5A)
黃尚喆 WONG Sheung-chit (5C)
HD Excellence (Year 11)
方子璘 FONG Tsz-lun (6B)
Distinction (Year 11)
黃偉成 HUANG Wai-shing (6B)
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (6B)
Credit (Year 11)
黃芷寧 HUANG Tsz-ning (6A)
Hong Kong International Mathematical Olympiad Heat Round 2021
2021-07-03
Gold Award (Secondary 1)
湯智楠 TONG Chi-nam (1B)
Gold Award (Secondary 2)
林賢豪 LIN Yin-ho (2D)
Gold Award (Senior Secondary Group)
林倬鋒 LAM Cheuk-fung (5B)
黃皓鋒 WONG Ho-fung (5C)
嚴智瀚 YIM Chi-hon (6C)
Silver Award (Secondary 1)
區智林 AU Chi-lam, Edan (1A)
陳柏安 CHEN Bai-an (1C)
曾啟然 TSANG Kai-yin (1C)
許珈瑋 HUI Ka-wai (1D)
Silver Award (Secondary 2)
李樂怡 LI Lok-yi (2A)
林卓諺 LAM Cheuk-yin (2A)
林浠 LAM Hei (2B)
Silver Award (Secondary 3)
徐日曦 TSUI Yat-hei (3A)
Silver Award (Senior Secondary Group)
廖俊豪 LIU Chun-ho (4C)
Bronze Award (Secondary 1)
許洺好 HUI Ming-ho (1A)
羅廷曦 LAW Ting-hei (1B)
蔡幸諭 CHOI Hang-yu (1C)
吳子諾 NG Tsz-nok, Sam (1C)
佘君灝 SHEA Kwan-ho, Colin (1D)
麥珮嘉 MAK Pui-gar, Peggy (2A)
姚均和 YIU Kwan-wo (4C)
翁穎嫻 YUNG Wing-han (5B)
@Bronze Award (Senior Secondary Group)
姚均和 YIU Kwan-wo (4C)
翁穎嫻 YUNG Wing-han (5B)
Hong Kong International Science Olympiad Final Round 2021-2021
2021-06-12
Gold Award (Global ranking: 3) (Senior Secondary)
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (5B)
Silver Award (Global ranking: 8) (Senior Secondary)
徐宏瑜 TSUI Wang-yue (5B)
Silver Award (Global ranking: 9) (Senior Secondary)
蘇俊瑜 SO Nicolas (5A)
Bronze Award (Senior Secondary)
林倬鋒 LAM Cheuk-fung (5B)
第十六屆仲夏夜之夢Crossover––2020全港中小學暑期網上寫作計劃
2021-05-31
Crossover創作大獎(初中組)
劉曉棠 LAU Hiu-tong (2A)
劉采怡 LAU Tsoi-yi (2C)
Crossover創作大獎(高中組)
高嘉曦 GAO Ka-hei (4D)
黃明欣 WONG Ming-yan (4D)
傑出文章獎
劉采怡 LAU Tsoi-yi (2C)
袁震鋒 YUEN Chun-fung (3A)
黃宇彤 WONG Yu-tung (3D)
黃弦慧 WONG Yin-wai (4D)
整體最受歡迎文章
陳依琪 CHEN Yiqi (2B)
劉采怡 LAU Tsoi-yi (2C)
黃雅琳 WONG Nga-lam (2C)
陳智鴻 CHAN Demitri Chi-Hung (2D)
盧慶銘 LO Hing-ming (3C)
各校最受歡迎文章
陳依琪 CHEN Yiqi (2B)
劉采怡 LAU Tsoi-yi (2C)
黃雅琳 WONG Nga-lam (2C)
陳智鴻 CHAN Demitri Chi-Hung (2D)
盧慶銘 LO Hing-ming (3C)
International Mathematical Olympiad Preliminary Selection Contest - Hong Kong 2021
2021-05-29
Gold Award
謝昶豪 HSIEH Chong-ho (4D)
Healthy School Award Scheme
2021-04-30
Gold Award (Secondary School)
荃灣官立中學 Tsuen Wan Government Secondary School
Asia International Mathematical Olympiad Open Contest 2021 Semi-Final
2021-04-25
Silver Honor (Secondary 1)
許珈瑋 HUI Ka-wai (1D)
Bronze Honor (Secondary 1)
吳子諾 NG Tsz-nok ,Sam (1C)
吳健星 NG Kin-sing (1D)
Bronze Honor (Secondary 2)
林浠 LAM Hei (2B)
Silver Award (Senior Secondary Group)
林倬鋒 LAM Cheuk-fung (5B)
2021年人口普查中學學生手機通訊程式貼圖創作比賽
2021-04-16
冠軍
陳子嘉 CHAN Tsz-ka (5C)
鄧樂淇 TANG Lok-ki (5C)
The 17th Biliteracy & Trilingualism Composition and Speech Competition
2021-04-14
菁英金獎
嚴蘊希 YIM Wan-hei (2A)
菁英銅獎
程學禮 CHING Hok-lai, Harry (3A)
葉慧嵐 YIP Wai-nam (2A)
中華文化問答比賽亞軍
程學禮 CHING Hok-lai, Harry (3A)
才藝表演比賽優異獎
嚴蘊希 YIM Wan-hei (2A)
即席辯論比賽優異獎
嚴蘊希 YIM Wan-hei (2A)
Hong Kong Outstanding Students Award 2019-20
2021-02-26
Winner 得獎者
林梓穎 LAM Stephanie Tsz-wing (6C)
Finalist 決選生
梁僖雯 LEUNG Hei-man (6A)
Outstanding Student Election of New Territories 2020
2021-02-07
新界區優秀學生
伍洛敏 NG Lok-man (5B)
Hong Kong International Science Olympiad (Heat Round) 2020-2021 (HK Region)
2021-02-07
1st Runner-up
荃灣官立中學 Tsuen Wan Government Secondary School
Gold Award (Senior Secondary)
方子璘 FONG Tsz-lun (5B)
林倬鋒 LAM Cheuk-fung (5B)
虞啓林 YU Kai-lam, Karl (5B)
Bronze Award (Senior Secondary)
蘇俊瑜 SO Nicolas (5A)
徐宏瑜 TSUI Wang-yue (5B)
Bronze Award (Secondary 3)
程學禮 CHING Hok-lai, Harry (3A)
荃灣官立中學 TSUEN WAN GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL
Address : 新界荃灣海壩街70號
Address: 70 HOI PA STREET TSUEN WAN
Tel : 24903307
Fax : 24906645
Powered by Friendly Portal System v9.87